Foteliki testy

Foteliki testy

Zakup fotelika samochodowego jest dla rodziców tak samo ważny, jak zakup dobrego wózka dla swojej pociechy. Często jest to nawet wybór ważniejszy i bardziej odpowiedzialny, ponieważ fotelik ma dziecku zapewnić bezpieczeństwo podczas podróży samochodem i w razie czego chronić jego życie oraz zdrowie. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jaki fotelik najlepiej wybrać. Wszystkie dostępne na rynku foteliki testy przechodzą jeszcze przed ich wypuszczeniem do sprzedaży. Warto swoją decyzję opierać właśnie na wynikach tych testów i poznać je przed jej podjęciem.

Foteliki samochodowe testy ADAC

Najpopularniejsze testy, jakie przechodzą foteliki samochodowe to testy ADAC, które odbywają się w Niemczech. Każdy fotelik testowany jest przez taki sam model samochodu oraz przy identycznej prędkości, która nie jest duża. Należy o tym pamiętać, ponieważ testy nie są w stanie jednoznacznie wskazać najbezpieczniejszego fotelika dla dziecka. Wszystkie foteliki samochodowe testy przechodzą jeszcze przed ich wprowadzeniem do sprzedaży. Warto pamiętać o tym, że konkretny fotelik ma swoją żywotność, która zazwyczaj wynosi do pięciu lat. Oznacza to, że po tym czasie lepiej z fotelika nie korzystać. Data wypuszczenia fotelika do sklepów powinna znajdować się bezpośrednio pod nim, na specjalnej naklejce.

Testy fotelików samochodowych i ich wyniki

W ramach przeprowadzonych testów ADAC, każdy fotelik otrzymuje odpowiednią ilość gwiazdek. Maksimum, jakie mogą otrzymać wynosi pięć. Warto więc wybierać modele, które uzyskały przynajmniej cztery do pięciu gwiazdek, aby mieć pewność bezpieczeństwa malucha. Oczywiście, testy fotelików samochodowych nie są bezbłędne i może okazać się, że konkretny model nie spełnił swojego zadania podczas zdarzenia na drodze, jednakże z pewnością lepszym rozwiązaniem jest ten oceniony przez testujących jak najwyżej. Na temat testów wiele można przeczytać również w Internecie.

Wybór odpowiedniego fotelika

Swój wybór warto opierać jednak nie tylko na dostępnych wynikach testów. Fotelik powinien przede wszystkim idealnie pasować do modelu samochodu, z którego korzystamy. Koniecznie należy go przymierzyć i sprawdzić, czy na pewno mieści się i można go swobodnie w aucie umieścić. Poza tym, w przypadku większych fotelików, warto je dopasować również do młodego człowieka. Najlepiej posadzić dziecko w foteliku jeszcze w sklepie i ocenić. Dla noworodka fotelik kupuje się jednak wcześniej, jeszcze przed jego narodzinami. Na szczęście, większość fotelików posiada specjalne wkładki, które mają dopasować się do rozmiaru malucha. Warto wybierać właśnie takie, aby zapewnić malcowi maksimum wygody i bezpieczeństwa.